Hemoroid bulaşıcı mıdır

Hemoroid Bulaşıcı Mıdır?

Hemoroid bulaşıcı mıdır? Hemoroid toplumda oldukça sık görülen, hayati tehdit etmeyen ancak kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesidir. Hemoroidin iç ve dış olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

İç hemoroid, makatın görülemeyecek ya da hissedilmeyecek kadar derin bir noktasında bulunur. Bu bölgede ağrı sinirlerin sayısının azlığından dolayı iç hemoroid, genellikle ağrıya neden olmaz. En önemli belirtisi, dışkıda, klozette ya da tuvalet kağıdında görülen kandır. Dış hemoroid ise, makatın dışındaki derinin hemen altındadır. Bu bölgede ise çok fazla ağrı siniri mevcuttur. Bu yüzden dış hemoroidde ağrı önemli bir belirtidir.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroidin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Örneğin bu damar genişlemesi makat bölgedeki bir kanserin erken belirtisi olabilir. Kalın bağırsağın son bölümü olan ve rektum adı verilen rektum bölümündeki kanserler, bu bölgedeki damarlara bası yapar ve damarlardaki kan akımını zorlaştırır. Kan akımının bozulması sonucu kanın geri dönüşü azalır ve damarlar genişleyerek meme şeklinde genişler. Buna hemoroid adı verilir. Uzun süren kabızlık ya da ishal, obezite, anal ilişki ve gebelik hemoroidin diğer nedenleri arasındadır.

Hemoroid Bulaşıcı Mıdır?

Makat bölgesindeki damarların genişlemesi olan hemoroid bulaşıcı mıdır? Her şeyden önce hemoroidin mikrobik bir hastalık olmadığını yani bakteriler, mantarlar ya da virüsler gibi mikrootganizmalar ile oluşmadığını bilmekte fayda vardır. Bir diğer ifadeyle, hemoroid bulaşıcı değildir, yani kişiden kişiye bulaşma ihtimali yoktur.

Hemoroid hastalarında bazen kondilom adı verilen genital siğil de bulunabilir. HPV virüsünün neden olduğu bu siğiller ise bulaşıcıdır. Bazen bu durum yanlışlıkla hemoroidin bulaşması şeklinde değerlendirebilir. Burada bulaşan hastalık hemoroid değil, hemoroidli hastada bulunan genital siğildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir