Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemroid ya da basur, makat içindeki toplardamarların çeşitli nedenlerden dolayı şişmesi sonucu, içi kanla dolu süngerimsi memelerin oluşması durumudur. Bu memeler hassas, iltihaplı ve kanmalı bir hal alabilir. Hemoroid belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Her hemoroid hastasında aynı belirtiler olacak diye bir şey yoktur. Hastaların belirtileri birbirine uymayabilir, bazı belirtiler bazı hastalarda daha sık görülebilir. Ayrıca hemoroid belirtileri, hemoroidin türüne ve büyüklüğüne göre değişebilir. Hemoroidin en sık görülen belirtileri şunlardır;

1. Makatta Ağrı

Tabii ki, en yaygın hemoroid semptomlarından biri ağrıdır. Özellikle dışkılama, uzun süre ayakta durma, yürüme, ağrı kaldırma ve uzun süre oturma gibi durumlarda makatta ağrı oluşur.

2. Makat Bölgesinde Rahatsızlık Hissi

Bir başka sık görülen belirti ise makat bölgesinde hissedilen rahatsızlık ve huzursuzluk hissidir. Belli belirsiz duyulan bir ağrı ya da dolgunluk hissi görülür.

3. Makatta Ele Gelen Şişlik

En yaygın görülen hemoroid belirtilerinden biri de makat bölgesinde ele gelen şişliktir. Özellikle tuvalet sonrası temizlenme sırasında fark edilir. Ele gelen şişlik, makatın şişmiş olan ve meme adı verilen yapılardır.

4. Makatta Kaşıntı

Makat bölgesinde kaşıntı özellikle iç hemoroidde sık görülür. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder.

5. Makattan Kan Gelmesi

Genişlemiş olan makat damarlarından özellikle dışkılama sonrası kanama görülebilir. Kanama dışkılama bitiminde damlama şeklinde ya da tuvalet kağıdına bulaş şeklinde olabilir.

6. Makatta Yanma

7. Makatta İltihap

8. Pis Kokulu Dışkı