Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid ile ilgili merak edilen soruları sizin için cevapladım.

Hemoroid İle İlgili Merak Edilenler

Hemoroid Tedaviden Sonra Tekrarlar Mı?

Tedavi sonrası hemoroidin tekrarlama ihtimali vardır. Ancak bu ihtimal oldukça düşüktür. Ayrıca hemoroid tekrarlasa bile tekrar tedavi edilir. Tedavinin birden çok yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. 

Hemoroidin Dişisi Erkeği Olur Mu?

Tıbbi açıdan hemoroidin dişisi ya da erkeği yoktur. Ancak halk arasında tekrarlayan hemoroide dişi hemoroid denilmektedir.

Hemoroid Ameliyatından Sonra Dışkı ya da Gaz Kaçırma Sorunu Olur Mu?

Nadiren de olsa böyle sorunlar görülebilir. Ancak bu tür sorunlar daha çok yaşlı hastalarda ve ameliyat sırasında dışkıyı tutan büzük (sfinkter) kasarlının kesilmesi ya da zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. 

Acılı ve Baharatlı Gıdalar Hemoroid Yapar Mı?

Acı ya da baharatlı gıdalar hemoroide neden olmaz. Fakat acılı ve baharatlı gıdalar, dışkılama sırasında makatın tam boşalmadığı hissine neden olur. Bu durum kişinin daha çok ıkınmasına ve tuvalette kalma süresinin uzamasına yol açar. Aşırı ıkınma da hemoroide neden olabilir. Bu nedenle hassas kişilerin acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durmasında fayda vardır.

Hemoroid Hastasına Kolonoskopi Yapılması Şart Mıdır?

Eğer hasta 40 yaşın üzerinde ve bağırsak kanseri açısından risk faktörü taşıyorsa kolonoskopi yapılmasında fayda vardır. Çünkü hemoroidin nedeni bir bağırsak kanseri olabilir. Ancak bu durum dışında her hastaya kolonoskopi yapılması şart değildir.

Hemoroid Boğulması Ne Demektir?

Hemoroidin boğulması, makattan dışarı çıkan iç hemoroidlerin (Evre 3 ve 4 hemoroid) tekrar makat içine geri girmemesi durumudur. Böyle bir durumda hemoroid memeleri morarır ve şişer.  Hastada şiddetli bir ağrı olur.

Hemoroidin Lazer İle Tedavisi Mümkün Mü?

Hemoroid tedavisinde lazerin yeri yoktur. Halk arasında ısı ile tedavi lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Bu tedavi ile de iyi sonuç almak mümkün değildir.

Bant Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Hemoroidin bağlanması işlemi ağrısızdır.

Hemoroid Pıhtılaşması Ne Demektir?

Hemoroid memesinin içerisinde kan pıhtılaşacak olursa, kan akımı durur. Hasta çok şiddetli ağrı duyar. Buna hemoroid pıhtılaşması ya da  tromboze hemoroid denir.

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroidin tanı ve kesin tedavisi ile genel cerrahi bölümü ilgilenir.

Kremler Ya Da İlaçlar Hemoroidi Geçirir Mi?

Krem ya da ilaçlar hemoroidi geçirmez, ancak hemoroide bağlı şikayetleri azaltabilir.

Soru Sor

Merak ettiklerinizi aşağıdaki iletişim bilgilerimden bana ulaşarak ya da iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

0212 221 8973

Atakent, 4. Cd. No:36, 34307 Küçükçekmece/İstanbul

info@hemoroid.org