Kaç Çeşit Hemoroid Vardır?

Kaç Çeşit Hemoroid Vardır?
Kaç Çeşit Hemoroid Vardır?

 

Kaç çeşit hemoroid vardır? İç ve dış hemoroid nedir? Hemoroid ya da basur, makattaki toplardamarların çeşitli nedenlerden dolayı şişmesi ve sarkmasıdır. Bir makat hastalığı olan hemoroid, her yaşta ve her iki cinsiyette görülebilir. Görülme sıklığı yaşlanmayla birlikte artar, 50 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Kaç Çeşit Hemoroid Vardır?

Hemoroid, makat içindeki yerleşim yerine göre iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşittir.

İç Hemoroid Nedir?

İnternal hemoroid olarak da bilinir. Hemoroid, makatın (anüsün) derinlerinde yani iç bölümlerinde bulunur. İç hemoroidler, gözle görülemeyecek bir noktada olduğundan, hastalar tarafından çoğu zaman fark edilmez. İç hemoroidin en önemli belirtisi makattan ağrısız kan gelmesidir. Bu kanama genellikle dışkılama sırasında görülür. Ancak bazı durumlarda dışkılama sırasında, hemoroidler makattan dışarı çıkabilir. İç hemoroid yalnızca böyle durumlarda hemoroid ağrıya neden olabilir.

İç hemoroid sarkma derecelerine göre çeşitli evrelere ayrılmaktadır. Bunlar;

I. Evre: Çok aşırı olmayan kanamalar görülebilir. Dışkılama sırasında hemoroid anüs içinde hareket halindedir, ancak dışarı çıkmaz. Bu yüzden dışarıdan görülmez. Bu evredeki hemoroid sadece rektoskopi adı verilen bir yöntemle görülebilir.

II. Evre: Bu evredeki hemoroid memeleri, dışkılama sırasında dışarı çıkar, ancak dışkılama sonrasında tekrar içeri girer. Bu hastalarda, ufak kanamalar ve dışkılama sonrası hafif ağrı gibi belirtiler görülür.

III. Evre: Dışkılama sırasında anüs dışına çıkan memeler, dışkılama sonrasında kendiliğinden içeri girmez. Ancak elle müdahale edilerek memeler içeri sokulur. Kanama, kaşıntı, memelerin dışarıda kalmasına bağlı makatta ıslaklıklar, dışkılama sırasında ve sonrasında ağrı olabilir.

IV. Evre: En ileri evredir. En şiddetli ağrı ve kanamalar bu evrede görülür. Makattan dışarı çıkan memeler elle müdahale edildiğinde dahi tekrar dışarı çıkabilir. Hatta bazı durumlarda bu memeler elle bile içeri sokulamaz. Bu evredeki hemoroidlerde, aşırı kanama, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilir.

Dış Hemoroid Nedir?

Makatın dış çevresinde görülen hemoroiddir. Bu bölgede yoğun sinirler bulunmaktadır. Bu yüzden iç hemoroidden farklı olarak dış hemoroidde hastalar ağrı hissederler. Dış hemoroid, makatın dışında olduğu için gözle de gözükür. En önemli belirtileri ağrı, kaşıntı ve kanamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir