İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroid, dental line adı verilen anüs derisiyle bağırsak mukozasının birleştiği çizginin üzerinde yani bağırsak tarafında kalan hemoroid türüdür. Hemoroid, aslında makatta bulunan ve dışkı kontrolüne yardımcı olan üç adet yastıkçıklardır. Bunların şişmesi sonucu hemoroid hastalığı oluşur.

İç Hemoroid Nedir?

Hemoroid, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Anal kanal içinde, makat derisiyle kalın bağırsak mukozasının birleşim yerinin üzerinde kalan hemoroidler iç, altında kalan hemoroidler ise dış hemoroid olarak adlandırılır. İç hemoroidler kalın bağırsağın rektum adı verilen son kısmında bulunur. Bağırsak mukozası ile örtülü olduğundan his duyusu yoktur.

İç Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Normalde iç hemoroidler ağrıya neden olmaz. Bunun nedeni hemoroidin bağırsak içinde olmasıdır. İç hemoroidler makat dışına çıkabilir ya da kanayabilir. Ancak iç hemoroidler büyükse ve makat dışına çıktıysa, içindeki kan pıhtılaşabilir. Buna tromboze hemoroid adı verilir. Hemoroid içinde tromboz geliştiğinde, ciddi ağrı olabilir.

İç Hemoroidlerin Dereceleri Nasıldır?

İç hemoroidler makattan dışarıya çıkma derecelerine göre sınıflandırılır.
1. derece hemoroidde, hemoroid memesi anal kanal içindedir, ıkınmakla dentat line hattını geçebilir.
2. derece hemoroidde hemoroid memesi, anüsten dışarı çıkar ancak kendiliğinden geri gider.
3. derece hemororidde memeler anüsten dışarı çıkar, kendiliğinden geri gelmez, ancak içeri elle itilirlerse geri gelir.
4. derece hemoroidde memeler anüsten dışarı çıkar, artık elle de içeri itilemez. Bu evrede hemoroid memelerinin boğulma riski yüksektir. Bu evrede oldukça şiddetli ağrı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir