Hemoroid Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemoroid ameliyatı öncesi ve sonrası
Hemoroid ameliyatı öncesi ve sonrası

 

Hemoroid ameliyatı öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli? Makat çevresinde bulunan toplar damarların, bacaklarda görülen varislerde olduğu gibi şişmesine hemoroid adı verilir. Hemoroid, basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artar.

Hemoroid nedenleri arasında kronik kabızlık ve ishal, gebelik, yaşlılık, sürekli oturur vaziyette vakit geçirmek, hareketsiz yaşam tarzı, uzun süreli bisiklet sürme gibi spor faaliyetleri, aşırı alkol ya da baharatlı gıdalar almak ve genetik yatkınlık bulunmaktadır.

Hemoroid Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

I. ve II. evredeki hemoroidin tedavisinde hemoroid ameliyatı genellikle tercih edilmez. Ancak hastayı daha çok rahatsız eden ve şikayetlerin daha şiddetli olduğu III. ve IV. evredeki hemoroidler ameliyat ile tedavi edilirler.

Hemoroid ameliyatı öncesinde Asprin ve Plavix gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı, ameliyattan en az bir hafta önce bırakılmalıdır. Ameliyat olmazdan bir gece önce, su ve gıda alımı kesilmelidir. Bazen hemoroid ameliyatı öncesi, hastaya bağırsakların boşalmasını sağlayan müshil ilaçları verilebilir ya da lavman yapılabilir.

Hemoroid ameliyatından sonra hastanın iyileşme süresi, uygulanan ameliyat tekniğine göre değişiklik gösterir. Lazer ile yapılan hemoroid ameliyatında açık yara olmadığından hasta, genellikle ertesi gün taburcu olur. Açık ve kapalı olarak uygulanan hemoroid ameliyatlarından sonra ise, yaralı bölgenin iyileşmesi biraz daha zaman alır.

Hemoroid ameliyatı sonrası, hastalığın tekrarlamaması için, beslenme şekline ve makat bölgesinin hijyenine dikkat etmek gerekir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde, sindirimi kolay olan posasız gıdalar alınmalıdır. Daha sonraki dönemlerde ise, lif oranı yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir