Hemoroid Bitkisel Çözümler İle Tedavi Edilir Mi?

Hemoroid bitkisel tedavi
Hemoroid bitkisel çözümler

 

Hemoroid bitkisel çözümler ile tedavi edilebilir mi? Hemoroid ya da basur, makat (anüs) içindeki toplardamarların genişlemesi, şişmesi ve sarkması durumudur. Anal bölgede yer alan ve o bölgedeki kirli kanı taşıyan bu toplardamarlar, aynı zamanda dışkılama sırasında adeta bir yastıkçık gibi de görev yaparlar. Kabızlık vs. gibi çeşitli nedenlerden dolayı makat bölgesindeki basıncın artması, toplardamarlar içindeki kan dolaşımı bozar. Bu damarlar bacaklardaki varisler gibi genişler ve hemoroid adı verilen durum ortaya çıkar. Oluşan hemoroidlerin büyüklüğü değişkenlik gösterir. Büyüklükleri 1. dereceden 4. dereceye kadar derecelendirilir. Genişleyen toplardamarlar, anüsten dışarıya çıkabilir. Dışarıya çıkan bu damarlar, içlerinde bulunan kirli kandan dolayı mavimsi mor renkte görünür. Bu genişlemiş mor renkli damarlar travma ya da tahrişe maruz kalırsa delinir ve kanarlar.

Hemoroid Bitkisel Çözümler İle Tedavi Edilebilir Mi?

Hemoroid tedavisi, hemoroidin derecesine göre değişir. 1.ve 2.derece hemoroitlerin tedavisinde lazer veya band ligasyonu gibi yöntemler uygulanabilir. 3.derece hemoroidlerin tedavisinde ise atardamar bağlanması gibi yöntemler uygulanabilir 4.derece hemoroitlerde ise genişlemiş damarlar ameliyat ile çıkartılır.

Hemoroidin bitkisel yöntemlerle tedavi edildiğine dair yazılı görsel medyada bir çok haber duyabilirsiniz. Bunların çoğu bilimsel dayanaktan yoksun bilgilerdir. Bu yüzden duyduklarınıza inanmayın ve mutlaka bir doktora başvurun. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, özellikle hafif ve orta derecede olan hemoroid şikayetlerini ortadan kaldırabilir. Eğer hemoroidin denedi kabızlık ise, kabızlık sorunun çözülmesiyle hemoroid şikayetleri giderilebilir. Kabızlık önleyici ya da giderici veya bağırsakların iyi çalışmasını sağlayan bitkiler, belki hemoroid oluşumunu engelleyebilir ya da var olan küçük hemoroidlerin gerilemesini sağlayabilir. Ancak ileri derecede olan hemoroid bitkisel çözümler ile tedavi edilemez. Bu yüzden bunlarla vakit kaybetmeyin ve bir genel cerrahi doktoruna muayene olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir