Hemoroidi kim tedavi eder?

Hemoroidi Kim Tedavi Eder?

Hemoroidi kim tedavi eder? Basura hangi bölüm bakar? Hemoroid için hangi doktora gidilir? gibi sorular hemoroid hastalarının sık sorduğu sorulardandır. Makat bölgesinde ağrı, kaşıntı, dışkılama sonrası kanama gibi şikayetleri olan ve kendisinde basur olduğundan şüphe duyan bir kişi, çoğu zaman hastanede hangi bölüme ya da hangi doktora gidilmesi gerektiği konusunda tereddüt edebilir. Merak etmeyin, yazıyı okumaya devam ederseniz hangi bölüm doktoruna gideceğinizi yazacağım.

Hemoroid, basur ya da mayasıl, makat bölgesindeki damarların şişmesi durumudur. Damarların neden şiştiği yani hemoroidin nedenlerinin ne olduğunu merak ediyorsanız Hemoroid Neden Olur? başlıklı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Hemoroidi Kim Tedavi Eder?

Hemoroidi olan ya da kendisinde hemoroid olduğundan şüphe eden bir kişinin öncelikle bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Aslında makat (anüs) bölgesinin hastalıkları ile ilgilenen bilim dalı proktoloji bölümüdür. Ancak ülkemizde proktoloji diye remi bir bölüm henüz yoktur. Proktoloji genel cerrahinin bir çalışma alanıdır. Hemoroid, makat çatlağı, anal fistül, kıl dönmesi ve kolon kanserleri gibi hastalıklarla ilgilenir. Genel cerrahi hemoroid hastalığının tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıp bölümüdür.

Hemoroidin tanı ve ameliyatsız tedavisi ile ilgilenen bir başka tıbbi bölüm ise gastroenterolojidir. Gastroenteroloji de mide ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Hemoroidin ameliyat ile tedavisi gastroenteroloji bölümünün ilgi alanı dışında kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir